Wieluńskie forum - Wieluń - Gmina Wieluń

Wieluńskie forum - Wieluń - Gmina Wieluń


#1 2013-03-19 18:32:51

obserwator

Użytkownik

Punktów :   

Co dalej z wielką płytą?

Co dalej z wielką płytą?
wczoraj, 15:22

Dawid Hajok
Onet
Sejmowa komisja infrastruktury bije na alarm. W Polsce może być nawet 4 mln mieszkań z wielkiej płyty, w których mieszka około 10,5 - 11 mln Polaków. I choć jej żywotność określono na 60-70 lat, a niektórzy specjaliści mówią, że może to być nawet dwa razy dłużej, to jednak nikt do końca nie wie, w jakim stanie jest dziś zabudowa wznoszona w pośpiechu przeszło pół wieku temu.


W Polsce może być nawet 4 mln mieszkań z wielkiej płyty, w których mieszka około 10,5 - 11 mln Polaków. Rewitalizacja bloków może być jedyną szansą na poprawę ich sytuacji mieszkaniowej, a zarazem doskonały interes dla pogrążonej w kryzysie branży budowlanej. Budynki z wielkiej płyty powinny również zostać dokładnie skontrolowane przez konstruktorów i nadzór budowlany. Tymczasem już sama ich diagnostyka budzi wiele emocji i mnoży problemy. Wiele bloków zostało bowiem poddanych termomodernizacji, a spod grubej warstwy styropianowego kożucha nie sposób zbadać, w jakim stanie są tzw. wieszaki podtrzymujące płyty elewacyjne.

Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej uspokaja jednak, że jak dotąd nie zawalił się ani jeden budynek zbudowany w tej technologii. Resort podkreśla, że takiego zagrożenia nie ma, o czym świadczą rutynowe kontrole, które co pewien czas muszą przeprowadzić właściciel lub zarządca budynku.



Mimo to sejmowa komisja infrastruktury domaga się od rządu, aby ten jak najszybciej zlecił kontrolę stanu i kondycji wielkopłytowych blokowisk. "Żywotność wielkiej płyty określono pierwotnie na ok. 60-70 lat. Specjaliści dowodzą, iż może to być okres nawet 150 lat, wszakże każdy, kto określa owe daty, zastrzega, iż warunkiem koniecznym dla takich ram czasowych jest stan, w którym węzły, tj. wszelkie połączenia elementów ściennych, stropowych - w trakcie realizacji budynku najpierw spawane, później zaś zabetonowane, są w dobrym stanie technicznym" - czytamy w dezyderacie, którą na wniosek Andrzeja Adamczyka z PiS posłowie komisji infrastruktury przyjęli przed kilkoma tygodniami.

Problem w tym, że sprawdzenie stanu konstrukcji wielkiej płyty wymaga przeprowadzenia inwazyjnych działań. Trzeba wykonać odkrywki na styku płyt, a to oznacza kucie ścian i stropów. Koszt takiej diagnostyki dla jednego bloku, to wydatek rzędu 20 – 30 tys. zł. Do tego trzeba jeszcze doliczyć koszt remontu zniszczonych pomieszczeń. Kto miałby wziąć na siebie ciężar tych kosztów, skoro spółdzielnie nie mają takich pieniędzy? Wśród ekspertów i polityków trwa dyskusja, czy i w jakim stopniu państwo powinno wspierać rewitalizację gierkowskich bloków.

Członkowie sejmowej komisji infrastruktury piszą, że „aby poznać i określić żywotność tych budynków, tak aby mogły bezpiecznie służyć kolejnym pokoleniom mieszkańców, muszą zostać stworzone ramy do wykonywania bezinwazyjnych badań technicznych obiektów i znalezione instrumenty finansowania takiego przedsięwzięcia, które w sposób drastyczny nie obciążą budżetu państwa. Należy przeanalizować możliwości współfinansowania tego typu programów z funduszy europejskich".

Offline

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.pl