Wieluńskie forum - Wieluń - Gmina Wieluń

Wieluńskie forum - Wieluń - Gmina Wieluń

#1 2010-08-18 09:32:23

obserwator

Użytkownik

Punktów :   

Plaga pająków w Łódzkiem! Uwaga na tygrzyki

Joanna Barczykowska


Po pladze komarów, jaka zaatakowała Łódzkie po pierwszej fali powodzi, zrobiło się jeszcze bardziej niebezpiecznie.
W domach, ogrodach, pobliskich lasach i na łąkach aż roi się od pająków. Choć nasze polskie nie są tak niebezpieczne jak egzotyczne, spotykane na południu Europy, mogą powodować poważne zakażenia - alarmują łódzcy lekarze.

Na oddział dermatologii szpitala im. Biegańskiego w Łodzi trafiły trzy młode kobiety z dużymi guzami, przypominającymi wrzody, na udach. Mówiły, że ugryzło je "coś", a potem wystąpiła duża opuchlizna. - To efekt reakcji alergicznej, jaka wystąpiła po ugryzieniu pająka. Nasze polskie też potrafią spowodować poważne zakażenie. Na skórze najpierw pojawia się swędzenie  a potem opuchlizna. Mogą wystąpić
nawet guzki, owrzodzenia i brunatne plamki. Takie przypadki leczy się sterydami i antybiotykami - tłumaczy prof. Anna Zalewska, dermatolog z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Do dermatologów w Łódzkiem trafia w miesiącu po kilkunastu pacjentów, skarżących się na ugryzienia pająków.

Plaga to efekt ulewnych deszczów, wysokich temperatur oraz dużej liczby owadów, którymi żywią się pająki.

- Tegoroczna pogoda sprzyja ich rozmnażaniu się. Mieliśmy obfite deszcze i duże słońce, a pająki rozmnażają się właśnie w takich warunkach. Poza tym liczna populacja komarów i muszek to pożywienie dla pająków. Zwiększona ilość jedzenia oznacza większą liczbę chętnych - tłumaczy prof. Janusz Markowski z Wydziału Biologii Uniwersytetu Łódzkiego. - W Polsce najpopularniejsze są kątniki z chudymi nóżkami i tegenaria, o nieco większych rozmiarach. Jedne i drugie mogą ugryźć z przykrym skutkiem. Musimy pamiętać, że pająki żyją w piwnicach, zakurzonych kątach i mogą przenosić bakterie oraz roztocza.

W Łódzkiem pojawił się w tym roku także bardzo niebezpieczny pająk tygrzyk. Wyglądem przypomina osę, bo ma czarno-żółte ubarwienie. - To pająk o sporych rozmiarach. Trafił do nas z południowej Europy. Wcześniej był spotykany tylko w dorzeczu Odry, ale rozprzestrzenił się na całą Polskę. Żyje na łąkach, w lasach i przydrożnych trawach. Jego ukąszenie może być groźne, zwłaszcza dla alergików. Trzeba na niego uważać na przykład przy zbieraniu jeżyn czy grzybów - mówi prof. Markowski.

Offline

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.pl