Wieluńskie forum - Wieluń - Gmina Wieluń

Wieluńskie forum - Wieluń - Gmina Wieluń


#1 2010-09-10 09:37:16

obserwator

Użytkownik

Punktów :   

Czy w Wieluniu jest bezpiecznie?

Zbyszek Rybczyński


Współpraca lokalnych władz z policją czy strażą pożarną to już dzisiaj standard. Samorządowcy wprawdzie pomagać nie muszą, ale wielu z nich zdało sobie już sprawę, że nie mogą jedynie oglądać się na służby mundurowe, lecz muszą też brać sprawy bezpieczeństwa w swoje ręce. - U nas taka współpraca jest normą. Innego wyjścia nie widzę - mówi Józef Wróbel, etatowy członek zarządu powiatu wieruszowskiego.


Policja podkreśla, że jest otwarta na każdą propozycję współpracy z lokalnymi władzami
Podobnie jest w całym regionie. Kto wie, jak wyglądałby dziś poziom bezpieczeństwa w Wieluniu, gdyby nie pomysł uruchomienia miejskiego monitoringu. Dziś mieszkańców podgląda 15 kamer, usytuowanych zarówno w centrum miasta, jak i na osiedlach. Przy obsłudze monitoringu pracuje 9 osób, z czego 6 zatrudnia Urząd Miejski. Z gminnej kasy kupowane są także kolejne kamery.

Policyjne statystyki nie pozostawiają wątpliwości, że są to dobrze zainwestowane pieniądze. Tylko w ciągu roku, począwszy od czerwca 2009 roku, operatorzy monitoringu przekazali dyżurnemu policji 497 informacji o takich zdarzeniach jak bójki, uszkodzenia mienia czy wykroczenia drogowe. Gmina Wieluń co roku wykłada także 40 tysięcy złotych na dodatkowe piesze patrole policyjne, które wysyłane są wieczorami w newralgiczne części miasta. O tym, że dodatkowe służby dobrze spełniają swoją funkcję, jest przekonany inicjator całego przedsięwzięcia, radny miejski i zarazem policjant Radosław Buda.

- Odbieram same pozytywne sygnały od mieszkańców na temat ich pracy. Również rada miejska, której przedstawiane są sprawozdania, jest usatysfakcjonowana. I nic dziwnego, bo te patrole mają wyniki i odwalają naprawdę kawał dobrej roboty - uważa radny.

Nad uruchomieniem podobnych służb ponadnormatywnych zastanawiano się również w Pajęcznie. Pomysł póki co porzucono, ale nie oznacza to, że tamtejsza policja nie może liczyć na pomoc ze strony samorządu. Poszczególne gminy wsparły finansowano zakup nowych aut czy remonty, zarówno komendy w Pajęcznie, jak i komisariatu w Działoszynie. Z kolei za pieniądze przeznaczone przez starostwo ufundowano nagrody dla funkcjonariuszy pionu prewencji.

- Środki, którymi dysponujemy są ograniczone, dlatego każde tego rodzaju wsparcie jest dla nas bardzo ważne. Dzięki niemu możemy usprawniać funkcjonowanie naszej komendy - mówi Krzysztof Pach, rzecznik prasowy pajęczańskiej policji.

W ostatnich latach policji nie szczędzono także grosza w powiecie wieruszowskim. Ostatnim przykładem jest sfinansowanie zakupu nowego psa patrolowego, na którego komenda wojewódzka policji nie chciała dać pieniędzy. - Obecny pies Demon odchodzi na emeryturę i tylko dzięki wsparciu ze strony gmin i starostwa możemy go zastąpić nowym - zaznacza Radosław Szkudlarek z komendy w Wieruszowie.

Na pomoc samorządowców może liczyć nie tylko policja, ale również straż pożarna. I to nie tylko ochotnicza, którą władze finansują z urzędu. Również straż państwowa otrzymuje od samorządów konkretne wsparcie. Przykładowo wieluńska PSP w ostatnich 3 latach otrzymała w sumie 60 tysięcy złotych od gmin i starostwa na zakup sprzętu oraz remonty.

Urząd miejski i starostwo w Wieruszowie, przy współpracy szeregu instytucji od kilku lat realizują programy bezpiecznej gminy i powiatu. To między innymi pogadanki w szkołach, szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy, akcje informacyjne.

Rzeczywistość nie jest oczywiście tak różowa. Choć powiatami rzadko wstrząsają zbrodnie, policja często jest bezradna wobec agresywnej młodzieży. Nie udało się też zapobiec otwarciu sklepów z dopalaczami. Coraz częstsze są przypadki ujawniania narkotyków, które są łatwo dostępne. - W Wieluniu czuję się bezpiecznie i chyba podobnie myślą mieszkańcy ościennych miast. Kwestie poprawy bezpieczeństwa nie pojawiają się nawet w zapowiedziach wyborczych kandydatów na radnych i burmistrzów. Ale może to znaczy, że sprawa jest tak naturalna, że władza nie żałuje pieniędzy - mówi Adam Kowalczyk. - Być może dlatego przestępczość to nie jest największy nasz problem.

Offline

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.pl